У всіх без винятку будинках, незалежно від їх призначення, експлуатується вентиляція, за допомогою якої з приміщень виводиться забруднене повітря, насичене шкідливими речовинами. Таке рішення актуально як для квартир в багатоповерхівках, так і для приватних будинків, особливо активно воно практикується на підприємствах, пов’язаних з виробництвом. Втім, далеко не завжди подібні установки підбираються правильно, і в результаті витяжна система може просто не справлятися з покладеним на неї завданням. Така проблема стає особливо актуальною, якщо потрібно видалити зайве забруднене повітря з промислових територій, зі сховищ та інших приміщень, що відрізняються значними габаритами, в яких розташовуються масштабні джерела забруднення повітря. У побуті, наприклад, в тих же кухнях, гардеробних і курильних кімнатах, теж встановлюються витяжки, що забезпечують більш прийнятний для проживання людей, тварин і рослин повітря.
І в тому, і в іншому випадку важливою умовою, здатним забезпечити повноцінне функціонування вентиляції, вважається грамотний підхід до вибору вентилятора. Зайве потужний може спровокувати зворотну тягу в квартирах тих, хто проживає поверхом вище, в результаті чого в їх вентиляційні решітки відправляється весь відпрацьований повітря, змішуючись по дорозі з пилом і забруднюючи ще більше.
Витяжна вентиляція – рішення більш актуальне для особливо забруднених приміщень, тоді як припливна підходить для порівняно чистих, які потребують більш здоровій атмосфері, особливо, коли мова йде про тих кімнатах, в яких проживають алергіки. Однак для того щоб ефект був максимальним, слід встановити змішаний варіант.
Припливна вентиляція – особливості будови і принцип дії
Такі системи застосовуються з метою забезпечити приміщення свіжим, попередньо очищеним за допомогою фільтрів повітрям потрібної температури, в результаті чого забруднені повітряні маси просто витісняються з нього. Якщо необхідно, то припливне повітря можна додатково обробити спеціальними фільтрами, нагріванням, зволоженням і ін.
Якщо розглядати систему припливної вентиляції з точки зору конструкції, то складається вона з:
- воздухоприемника;
- охолоджуючого і нагріває пристроїв;
- очищувальних фільтрів;
- спеціальних пристроїв, за допомогою яких забезпечується безперебійна подача повітря в приміщення.
Ті припливні установки, які використовуються в рамках конструкції такої системи, експлуатують 100% тих повітряних мас, що надходять ззовні. Всі вони діляться на складальні і моноблочні. Першу можна зібрати з окремих елементів і комплектуючих, виходячи з потреб споживача, а тому з їх допомогою здійснюється вентиляція будь-яких приміщень, незалежно від того, яку територію вони займають.
Моноблочні системи розташовуються в особливому корпусі, що забезпечує чудові шумоізоляційні характеристики, завдяки чому таке обладнання знаходить застосування в житлових приміщеннях, наприклад, в багатоквартирних будинках, і там, де потрібне дотримання тиші.
Припливно-витяжні установки – особливості функціонування
Кліматичне обладнання даного типу представлено комплексом припливної та витяжної системи, завдяки чому вдалося поєднати переваги обох варіантів. Використання такого рішення дозволяє організувати якісний повітрообмін і ефективно вирішити проблему очищення повітря, приведення його до належного рівня температури і вологості.
Функціонувати така система може незалежно від сезону, проте важливо спочатку відрегулювати продуктивність подачі та відведення для того, щоб уникнути протягів. Завдяки припливно-витяжної вентиляції можна відчутно зменшити витрати так як виведене тепло в процесі роботи знаходить додаткове застосування і використовується для нагрівання припливного повітря до потрібної температури. Для цього застосовується рекуператор тепла.
Як діє вентиляція механічного типу і наскільки вона актуальна
Використовуючи механічну вентиляцію, можна переносити повітря на досить відчутні відстані. Там, де природної вентиляції явно не вистачає по всіх параметрах і за відчуттями, можна застосувати даний варіант. Він коштує дорожче і експлуатується завдяки підвищеного енергоспоживання. Перевагою вентиляції механічного типу є можливість передавати чисте повітря в потрібному обсязі з одних приміщень в інші на досить значні відстані. Крім того, така система має на увазі можливість очищати, нагрівати і зволожувати те повітря, яке надходить в приміщення, при одній тільки природної вентиляції цього зробити не вийде.
Чому природна вентиляція повинна доповнюватися
Економічність системи природної вентиляції, звичайно, кілька виправдовує її недоліки, проте в ідеалі її все-таки слід доповнити іншим обладнанням. Для її роботи потрібен тільки повітря, що надходить в приміщення, яке-небудь енергоємне вентиляційне обладнання для цього не використовується. Природна вентиляція на те і природна, встановлювати її не потрібно, експлуатується вона зі змінною ефективністю, в залежності від погодних умов, однак і обслуговування їй не потрібно, що є тим самим вагомим плюсом, частково перекриває всі мінуси.
Яку вентиляцію вибрати – канального або безканальної типу
Система вентиляції канального типу має на увазі застосування цілої мережі розлучених повітропроводів, за допомогою яких свіже повітря поставляється в різні приміщення або в окремі зони одного, може похвалитися великими розмірами.
Системи вентиляції безканального типу монтуються на покрівлі того приміщення, яке потребують вентиляції, в якості альтернативи можна використовувати отвори, як віконні, так і дверні. Безканальна система позбавлена розгалужених повітропроводів, а тому для її установки, використання і обслуговування не потрібно великих витрат ресурсів, в тому числі електроенергії. На відміну від канальних рішень монтується вона дуже просто. Обидва варіанти об’єднуються тим, що можуть бути механічними або природними. Другий, як зазвичай, не позбавлений недоліків, серед яких основним є безконтрольність експлуатації.
Переваги використання місцевої вентиляції
За допомогою локалізуючої вентиляції можна не просто ліквідувати з приміщення шкідливі речовини, вони усуваються в конкретному місці найбільшої їх концентрації.
Місцева витяжка – рішення, актуальне в тих місцях, де потрібно ліквідувати зайве тепло, надмірну вологу, сторонні специфічні запахи, пил і випаровування з повітря у всьому приміщенні або в значній його частині. Найчастіше всі перераховані компоненти домішуються до повітря в приміщеннях, де здійснюється будь-яка виробництво. Загально обмінна система вентиляції використовується, коли шкідливі речовини виділяються в незначних обсягах і далі розподіляються по всьому приміщенню рівномірно.
Припливна загальнообмінна вентиляція – це той варіант, який застосовується, якщо потрібно видалити надлишкове тепло і відвести зайву вологу, таким чином, щоб ті домішки, які містяться в повітрі, вийшли розведеними, а значить, втратили частково свою здатність завдавати шкоди. З її допомогою можна ефективно забезпечити якісне дотримання розрахункових санітарно-гігієнічних норм для того, щоб людина могла вільно дихати в приміщенні.
Загальнообмінна приточну вентиляцію можна доповнити механічним спонуканням, що відбувається, коли температура повітря належного рівня з яких-небудь причин не досягає. Таким чином повітря не тільки очищається від пилу, але і підігрівається.
Витяжної варіант вентиляції використовується для відводу забрудненого повітря з приміщення. Як найпростіший приклад такої системи виступає вентилятор, оснащений електродвигуном. Як правило, таке обладнання розміщують у віконному отворі або в ніші стіни. Окремі установки даного типу обладнуються витяжною воздуховодом.
Вентиляція тих приміщень, які відносяться до числа «брудних зон» через присутність в повітрі шкідливих виділень різного типу, здійснюється за допомогою обмінної і витяжної вентиляції одночасно. В окремих ситуаціях ідеальним рішенням стає комплекс вентиляційних систем, найчастіше використовуються механічні в поєднанні з природними.
Підбір обладнання та консультація